Arytmia

MEDserwis.pl >Arytmia

Arytmia

Arytmia jest to problem polegający na zaburzeniu rytmu serca. Zdrowe serce, dzięki silnym skurczom czterech jam ( przedsionków i komór ), w ciągu jednej minuty tłoczy przez ciało około 5 litrów krwi ( 15 centymetrowy mięsień wykonuje w ciągu każdej doby naszego życia tytaniczną pracę przepompowania 10 000 litrów krwi!). Skurcze wywoływane są poprzez bodźce elektryczne, powstające w węźle zatokowym, utworzonym przez wyspecjalizowane komórki, umiejscowione w prawym przedsionku. Arytmia to każde zaburzenie podstawowego, miarowego rytmu serca. Przydarza praktycznie każdemu i zwykle ma postać niewinnej palpitacji ( kołatania ) lub skurczy dodatkowych, odczuwalnych jako podskakiwanie serca. Łagodne, odosobnione skurcze dodatkowe nie są groźne, jeśli jednak występują często, trzeba zgłosić się do specjalisty. Występowanie arytmii w mniejszy lub większy sposób łączy się z zaburzeniami czynności elektrycznej serca. Są dwa podstawowe rodzaje: częstoskurcz czyli przyspieszenie podstawowego rytmu serca powyżej 100 uderzeń na minutę i rzadkoskurcz czyli spowolnienie rytmu poniżej 60. Oba te stany mogą mieć charakter stały lub napadowy. Częściej występują częstoskurcze. Powstają one zarówno w przedsionkach jak i komorach serca, komorowe są bardziej niebezpieczne od przedsionkowych i jeśli przybierają postać migotania komór, a nie zostanie zastosowana natychmiastowa akcja reanimacyjna prowadzą do śmierci chorego. Rzadkoskurcz powodowany niedoczynnością przewodzenia bodźców elektrycznych w obrębie serca gdy bodźce elektryczne nie docierają z przedsionków do komór prowadzić może do bloku serca. W najgorszym przypadku, gdy całkowicie ustaje aktywność elektryczna serca następuje zatrzymanie czynności serca. Arytmia może być następstwem różnych schorzeń serca, wad wrodzonych, nabytych, chorób płuc i tarczycy. Powstanie jej może być powodowane zaburzeniami autonomicznego układu nerwowego, który reguluje pracę całego organizmu. Powodować ją mogą także zaburzenia gospodarki hormonalnej, niektóre leki i używki. Pamiętaj. Nawet jeśli po zastosowaniu którejkolwiek z wymienionych technik Twoje samopoczucie ulegnie poprawie, kondycję Twojego układu krążenia powinien ocenić specjalista kardiolog. Nie lekceważ tej przypadłości.

Objawy

Arytmia dzieli się na dwa rodzaje i w zależności od jej postaci ma różne objawy.
Częstoskurcz tachykardię odczuwamy jako kołatanie, nieprzyjemne, szybkie bicie serca, pulsowanie w obrębie szyi. Towarzyszy mu osłabienie, uczucie omdlewania, poty, dezorientacja i zawroty głowy
Rzadkoskurcz bradykardia objawia się zmęczeniem, dusznością, uczuciem pustki w głowie, omdlewaniem.

Leczenie

Leczenie arytmii zależy od rodzaju zaburzeń pracy serca oraz wieku i kondycji pacjenta.
Leki antyarytmiczne mogą powodować niepożądane objawy, dlatego stosowane są po uprzednim wnikliwym przeanalizowaniu stanu chorego.
W przypadkach nagłych dla przywrócenia normalnego rytmu serca, stosuje się wstrząs elektryczny w okolicy serca tzw. kardiowersję elektryczną
Dla trwałego opanowania arytmii stosowane są specjalne urządzenia elektroniczne: w rzadkoskurczu rozrusznik stymulator, w częstoskurczach komorowych wszczepia się na stałe kardiowerter lub defibrylator.
U pacjentów z zespołem tachy-brachy stosuje się łączenie wymienionych metod.
Niekiedy wykonuje się ablację - wprowadzenie do serca urządzenia emitującego fale radiowe wysokiej częstotliwości wyłączające obszar serca odpowiedzialny za powstawanie arytmi.
Czasem wykonuje się zabieg chirurgiczny na otwartym sercu mający na celu usuniecie tkanki odpowiedzialnej za powstawanie arytmii.

Profilaktyka

Arytmia ma u podstaw różne przyczyny, w związku z tym trudno określić jednoznacznie jak jej zapobiegać. Na pewno ważne jest unikanie stresu, zdrowy tryb życia, wszystkie czynniki, które wpływają na kondycję układu krążenia.

MEDserwis polecaArytmia

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl